Egipt

Egipt można zaliczany jest do prestiżowej grupy najbardziej atrakcyjnych krajów turystycznych – każdego roku ogromne rzesze turystów odwiedzają ten wyjątkowy kraj. Dla podróżników największym problemem jest chyba dokładne zdecydowanie do której części kraju chcą sie dostać i co tak na prawdę chcą zobaczyć. W Egipcie jest wszystko, czego można chcieć od turystycznego kraju.

Egipt to jednak nie tylko kurorty – to przede wszystkim bogata historia i kultura. Kraj, którym niegdyś rządzili równi bogom faraonowie często nazywany jest kolebką cywilizacji. Niegdyś było to potężne mocarstwo, które decydowało o losach pomniejszych narodów. Egipcjanie po śmierci któregoś ze swoich przywódców składali jego zwłoki w monumentalnych piramidach, budowanych przez wiele lat wcześniej. I właśnie te piramidy (jak choćby te z Doliny Królów) są obowiązkową wręcz pozycją podczas pierwszego wyjazdy do Egiptu. Z resztą cywilizacja egipska należy do wyjątkowych w dziejach ludzkości. Dzięki temu, że nie przerwanie rządziło tu około 30 różnych dynastii uznawana jest za najstarszą cywilizację na świecie. Spośród wielu osiągnięć starożytnych Egipcjan należy zaliczyć choćby wynalezienie papirusu, złożenie podwalin pod wiele dziedzin nauki oraz … tworzenia kosmetyków! Starożytni Egipcjanie do produkcji perfum i kadzidełek używali kardamonu, cynamonu i wyciągu z migdałów oraz miejscowych kwiatów.

Dzisiejszy Egipt to zupełnie inne państwo, które nie dawno przeszło rewolucję i dziś próbuje wrócić do normalności. Mimo takich przejść jak wojna domowa, Egipt wciąż jest jednym z najważniejszych graczy na Bliskim Wschodzi i stara się rozdawać karty w wielkiej politycznej rozgrywce, na którą patrzą z uwagą najsilniejsze mocarstwa świata.

Niezwykle ważne dla Egipcjan stało się zachowanie ciągłości ruchu turystycznego. Z racji klimatu jest to kierunek przyciągający turystów przez cały rok. Ciepły, słoneczny Egipt i propozycje last minute są dla wielu spragnionych wypoczynku urlopowiczów magnesem poszukujących słońca nawet kiedy w kraju doświadczamy deszczu czy śniegu.
Mimo walk na terenie całego kraju, niebezpieczeństwa raczej omijały kurorty w których w najlepsze bawili się turyści z całego świata. Dało to poczucie stabilności krajowi wówczas, kiedy tego tak bardzo potrzebował.