Madakaskar

Madagaskar – jednocześnie wyspa jak i kraj o takiej samej nazwie. Madagaskar to wyjątkowe miejsce, które dzięki popularnym filmom kojarzy chyba większość osób na świecie. Co prawda nie żyją tu żadne pingwiny, ale o lemura już tu nie trudno. Na tej czwartej co do wielkości wyspie świata żyje ich bardzo dużo!

Wyspa Madagaskar leży na zachodniej części Oceanu Indyjskiego, tuż przy południowo – zachodnim brzegu Afryki. Jest ona podzielona na dwie części, zasadniczo różniące się pod względem klimatu: północna część to suche lasy strefy podrównikowej, podczas gdy południowe krańce wyspy bardziej przypominają już sawannę. Różnie tez przedstawia się ukształtowanie terenu, bo gdy na północy kraju znajdziemy masywy wulkaniczne z najwyższym szczytem wyspy (Maromokotro 2876 m n.p.m), którym jest z resztą wygasły wulkan – na południu znajdziemy raczej płaskowyże.

Odkryta w 1500 roku wyspa ma bardzo burzliwą historię, jednak z naszej perspektywy najciekawsze są tu polskie akcenty – zwłaszcza, że są one bardzo ciekawe!
W 1773 roku – podpułkownik wojsk francuskich Maurycy Beniowski (Polak oczywiście) został na Madagaskar wysłany w celu zajęcia go dla Francji. Na miejscu polskiego oficera przyjęto bardzo ciepło, do tego stopnia – że 10 października 1776 roku został przez tubylców obrany na króla wyspy! Po takich sukcesach wrócił do Francji z gotowym planem wykorzystania wyspy. Niestety w Europie nikt nie wsparł tego planu, więc Beniowski wrócił na Madagaskar, opanował jego
stolicę i zbudował kilka fortów. Zginął 1786 w potyczce z francuskimi wojskami.

Inna a równie ciekawą historią jest ta, która wydarzyła się tuz przed II Wojną Światową. Między rządami Francji i Polski miało dojść wówczas do specyficznego porozumienia (propozycja padła z Paryża), na mocy którego Madagaskar miałby stać się polskim terytorium zamorskim! W 1937 roku wyjechała na wyspę nawet specjalna ekspedycja z naszego kraju, która miała ocenić jakie są szanse na zrealizowanie tego śmiałego zamysłu. Plany skończyły się jednak tylko na rozmowach i planach, gdyż zostały one ostro zaatakowane przed prasę w obu krajach. Dodatkowo wybuch Wielkiej Wojny ostatecznie pogrzebał sprawę.