Mauritius

Mauritius to kolejny kraj wyspiarski położone niedaleko Madagaskaru i równie piękny jak wszystkie sąsiednie.

Wyspa Mauritius została odkryta przez portugalskich żeglarzy na początku XVI wieku, jednak jej pierwszymi mieszkańcami-kolonistami byli Holendrzy. zamieszkali oni tu około 130 lat po odkryciu wyspy. I to oni nadali jej nazwę na cześć księcia Maurice z Nassau. Później nad wyspa kontrolę przejmowali Francuzi (pod ich rządami nazywała się Ile de France) oraz Brytyjczycy, którzy przywrócili jej dawną nazwę.

Mauritisu niezależność uzyskała dopiero w 1968, stając się republiką. Dziś kraj ten dynamicznie się rozwija, głównie dzięki zagranicznym inwestorom i prężnie działającej turystyce.
Mauritius to także jedno ze stabilniejszych politycznie krajów Afryki, z dobrze funkcjonującą demokracją.

W ostatnich latach przeprowadzono tu wiele innowacyjnych inwestycji, jak choćby wprowadzenie programu dostępu do internetu. Dziś około 60% wyspy jest w zasięgu WiFi.
Jednak nie tylko ze względu na tempo rozwoju Mauritisu jest dziś sławnym miejscem, mają tu wiele ciekawych atrakcji, które przyciągają turystów (całe miliony) z całego świata – jak choćby wyjątkowa „Ziemia Siedmiu Kolorów„. Jest to ziemia wulkaniczna zawierająca różne składniki mineralne, dzięki czemu świeci się na wiele, czasem bardzo różnych barw. Znajduje się ona w . W Parku Narodowym Chamarel, na południowym zachodzie wyspy.

Inną ciekawostką jest Ptak Dodo – znajduje się on nawet w godle republiki Mauritiusu. To wyjątkowe zwierze co prawda już dawno wyginęło, ale jest bardzo mocno zakorzenione w popkulturze. A języku angielskim występuje stwierdzenie “Martwy jak Dodo” – czyli ewidentnie nieżywy, a najmłodsi widzowie mogą znać ptaka z popularnych filmów animowanych o Madagaskarze.

Piękno przyrody

Spora wilgotność powietrza na wyspie sprawia, że jej roślinność jest niezwykle bujna. Można to dostrzec szczególnie w parku narodowym Black River Georges, usytuowanym w południowo-wschodniej części Mauritiusu. W trakcie wycieczki po parku można rozkoszować się pięknem natury, bujną roślinnością, wodospadami i jeziorami. Również odwiedziny Chamarel, niewielkiej miejscowość na południu wyspy, zapewnią nam niezapomniane doznania. Okolice wioski określane są mianem Ziemi Siedmiu Kolorów, tamtejsza gleba, w zależności od stopni nasłonecznienia przybiera różne barwy, od różu do błękitu.

Nurkowanie

Podwodny świat wyspy jest zdumiewający. W trakcie nurkowania można podziwiać wspaniałe rafy koralowe oraz różnorodną faunę i florę. Nie trzeba zapuszczać się w głąb morza aby zobaczyć ciekawe eksponaty, dlatego turyści chętnie nurkują bez butli, korzystając jedynie z fajki i maski. Osoby posiadające uprawnienia nurkowe, mogą wybrać się na jedną z wielu ciekawych wycieczek organizowanych przez lokalne kluby nurkowe, w których wypożyczymy także kompletny sprzęt. W głębinach nieco oddalonych od brzegu spoczywają wraki zatopionych statków czy ciekawe formacje skalne.

Architektura stolicy

Najwięcej zabytków architektonicznych można znaleźć w stolicy kraju, Port Louis. Szczególnie godnym polecenia jest Aapravasi Ghat, kompleks budynków znajdujących się na liście zabytków UNESCO. Dostępu do miasta bronią natomiast angielskie twierdze, Fort Williams i George. Jeśli chodzi o architekturę sakralną, najbardziej godna polecenia jest gotycka katedra św. Ludwika, pierwsza świątynia wyspy. Saint Louis to również silne wpływy chińskie, w mieście możemy udać się do Chinatown, gdzie zobaczymy ciekawe, orientalne pagody, kasyna, a także pozostałości arabskich wpływów w postaci pięknego meczetu.