RPA

Republika Południowej Afryki – najbardziej europejskie państwo w Afryce, które od Europy oddalone jest o całą długość Czarnego Lądu. RPA jak sama nazwa wskazuje znajduje się w południowej części kontynentu – dokładnie na jego południowym krańcu, włączając w swoje terytorium Przylądek Dobrej Nadziei (odkryty przez portuglaskiego żeglarza B. Diasa w 1487).

Republika Południowej afryki stała się sławna (właściwie nie-sławna) w związku z wyjątkowo rasistowskimi przepisami i prawami, które w mocy były do lat 90 poprzedniego wieku – były to tak zwane rządy apartheidu. Było to wyjątkowe państwo, w którym zdecydowana większość obywateli ( czarnoskórych) była rządzona przez garstkę obywateli europejskiego pochodzenia.
Obaleniu rasistowskich władz przysłużył się najsłynniejszy chyba obywatel tego kraju – Nelson Mandela, późniejszy prezydent republiki (dostał za to później Pokojową Nagrodę Nobla w 1993 roku).

Dzisiejsza RPA utrzymuje się głównie dzięki zyskowi z intratnego wydobycia diamentów i złota (tu wydobywa się około 40% całego światowego wydobycia tego drogocennego kruszcu). Od niedawna coraz to większą popularnością cieszy się RPA jako cel wyjazdów wakacyjnych – głównie ze względu na piękne krajobrazy, ale także dzięki odwrotności pór roku względem Europy. W RPA lato jest w trakcie kalendarzowej zimy na Starym Kontynencie, może być więc idealna alternatywą na wakacje zupełnie po sezonie letnim.

Ostatnio Republika Południowej Afryki została wyróżniona w wyjątkowy sposób. Jako pierwszy z afrykańskich krajów mogla zorganizować mistrzostwa świata w piłce nożnej – z zadania wywiązali się doskonale. Dzięki takim zagraniom marketingowym RPA staje się dziś popularnym i bogatym krajem, który z łatwością radzi sobie z własnymi problemami. Więcej o RPA można przeczytać na www.africangamesafari.com lub wkrainieteczy.wordpress.com