Tunezja

Tunezja to najbardziej europejski kraj Afryki – leżąca w północnej Afryce z doskonałą komunikacją z europejskimi krajami ( i dobrymi z nimi stosunkami) ma dominująca pozycję w regionie. Jeszcze relatywnie nie dawno Tunezja była francuską kolonią, dzięki czemu jej mieszkańcy bardzo dobrze władają (po dziś dzień) tym językiem – miało to niebagatelny wpływ na tempo rozwoju i komunikacji ze światem bardziej rozwiniętym.

Dziś jest to dynamicznie rozwijające się państwo (republika demokratyczna z prezydentem i parlamentem na jej czele), które dość szybko stało się turystyczną potęgą na skalę światową.
Nic w tym dziwnego – Tunezja ma wszystko co potrzebne jest krajom walczącym o jak najwyższy ruch turystyczny. Odnajdziemy tu piękne plaże (i co ważne bardzo dobrze zarządzane i zadbane), bardzo mocno rozbudowaną bazę hotelową, dobre warunki do uprawiania sportów „wakacyjno-wodnych” i spory zapas historii dostępny na wyciągnięcie ręki. Tunis (stolica kraju) to bezpośredni spadkobiercą zniszczonego przez rzymskie imperium miasta Kartagina (ojczyzna słynnego wodza Hannibala). Dziś każda wycieczka do tego kraju ma zaplanowane zwiedzanie ruin tego miasta – w Tunezji jest równie oczywiste jak dobre warunki do kąpieli słonecznych.

Warto zauważyć, że mimo faktu, że ponad 98% mieszkających tu ludzi do muzułmanie, jest to wyjątkowo liberalny kraj. Świadczy o tym bardzo liberalne (jak na islamskie państwo) prawo dla kobiet. Reformy Tunezyjki zawdzięczają zonie jednego ze swych przywódców, która będąc rodowitą francuską namówiła go do wielu reform. Dziś w Tunezji legalna (na życzenie kobiety) jest aborcja, prostytucja a kobiety z powodzeniem zasiadają w parlamencie. Niektóre z przepisów są szokujące (zwłaszcza te dwa pierwsze) nawet dla rozwiniętych i dojrzałych demokracji europejskich